Norsk versjon Printer friendly  
   
 
Minimalen 2021
 
Home

» Awards 2020
Screening Schedule
» Catalogue 2020 (pdf)

 
Competitions & Juries
• INT: International Competition
• NOR: Nordic Competition
• Multiplié Dance Film
• Regional Student Competition
• One-minute-films
 
Special Screenings
• Johannes Nyholm
• Electric Swan + Third Kind
• Disney's Silly Symphonies
• Ramaskrik Presents
• Austrian avantgarde
• Norwegian Film Art: Inger Lise Hansen
• European Award Winners
• Opening Screening
 
• Knowledge & Industry
• Short Film Studies Symposium
• Short Docs: Best Of
• Short Docs: Panel Talk
• Nordic Shorts Expo
• Short Film Convention
 
Kids and Youth
• Kids
• Young
• One-minute-films Young
 
Events
• Meet the Filmmakers
• Festival Club and other festivities
• Award ceremony and screening
 
 

» Submit to Minimalen 2021

 

Tickets

Map

News

About Minimalen

Next Call for entries

Network membership:
ISFC
Nordic SFF Network
 
Minimalen on Facebook Minimalen on Twitter Minimalen on Vimeo Minimalen on Flickr
Instant Twitter updates

 

Archive
 
Previous festivals:
  2019
  2016 - 2017 - 2018
  2013 - 2014 - 2015
  2010 - 2011 - 2012
  2007 - 2008 - 2009
  2004 - 2005 - 2006
  2001 - 2002 - 2003
 
   
 

One-minute-films One-minute-films YOUNG

Friday 12:00 [Nova 1] - Ticket NOK 25 (free for the participating directors)


ONE-MINUTE-FILMS

Two competition categories for Norwegian films with a running time of less than one minute, continuously executed in the theater.

All the directors with a film in one of the competition categories are granted free entrance, however, do make sure to get at ticket in the festival booth well in advance.


 

1. ONE-MINUTE-FILMS (NO AGE RESTRICTION)

Open competition for Norwegian films with a running time of less than one minute.

Audience award: The winner receives the the trophy Den Gyldne Saks 2.0 (The Golden Scissors 2.0).

The films in screening order:

# Tittel | Title Regi | Dir.
01 Øyenvitne Johanna Carin Nyström
02 Øvelse gjør mester Olai Staven
03 The Coffeecup Linn-Therese Rosland Olderkjær
04 Skogtur Odin Norum Kvistad
05 Say Freeze Arild Bødalen, Sayel Hasan
06 Naturlig helse Michelle Fløysvik
07 Imagine Lorand Imre
08 Eg og flua Erlend Bjelland
09 Dugnadsånd Jonatan Aune Bendixen
10 Disappointed Hallvard Høynes

 


Den Gyldne Saks / The Golden Scissors

2. EMU: One-minute-films YOUNG

Age restricted competition (14 - 19 y.o., born 2000-2005) for Norwegian films with a running time of less than one minute.

Audience award: The winner receives the Silver Scissors Diploma, along with NOK 3 000 given by Midtnorsk Filmsenter.

The films in screening order:

# Tittel | Title Regi | Dir.
11 Årstider Aurora Kuldvere
12 Your Best Aurora Meistad
13 Wanted Sigrid Øyan, Evy Indrøy, Emma Saasen
14 Vann Eskil Fossen, Jone Berre, Nickolas Amundsen-Rosenvinge, Christian Hillestad
15 Trappen Julie Randall Rinnan, Catia Miraldi, Ayla Halle, Birktawit Mehari-Hdray
16 Tindermøtet Julie Veisetaune, Annette Stenhaug, Kine Kallevik
17 Taekwondo Markus Olafsen Isdahl
18 Søndag kl 05.57 Maiken Brustad, Ingrid Sæther, Lars Gustav Fossen, Emma Forbordsaune
19 Sporløst forsvunnet Benjamin Sørslett, Robin Storø, Michael Unal, Rikke Sæther
20 Sjarmtroll Brage Bråten, Natalie Iversen, Georg Willhelm, Emma Wandsvik
21 Selvmord Aleksander Nessan
22 Schlong XXL Hans Henrik Larsen-Bergström
23 Pizzaen Johannes Kjerkol Øyan, Danzao Charles Clement, Adrian Grendal, Emil Lorenzen
24 Parkeringsbota Petter Schjetne Bakken, Malin Stoum Aavik, Ella Klevan Engen, Siri Kjørsvik
25 Open Door Åsgeir A. Rise, Alessandro Rognrust, Tae Saranphat Myhre, Davide Mispel
26 Nixies Marius Smistad Olsen, Tora Morken Steffensen, Irene Mugoli, Ali Al-Makhrami
27 My Voice is So Awful Nikolai Renolen
28 minimal_Marenh Maren Hokseggen, Karianne Hukkelås
29 Minimal Martin Tøndel 2019 Martin Tøndel
30 Maset Edvard Hognes, Niklas Undhjem
31 Mars Lonsen Magnus Aas
32 Lyspæra Markus Johansen
33 Kyllingnudler Tonje Fjellseth Sandnesmo, Joakim Leander Stjernen Eriksen,
Gerda Smilingyte, Luwam Teame
34 Klokka 12 Theodor Haugen, Mads Weiseth, Martin Berg, Ludvik Oliver Dybwad
35 Kjelleren Anastacia Sørum Ortega, Tuva Kjeldsand, Joakim Braaten, Elias Opsahl
36 Kakefredag Randi Marie Glomsrud, Monja Kjøsnes
37 Kake Simon Andreas Hindenes
38 Ivan Minimal Ivan Bjørkebakke
39 Isak-Taekwondo Isak Skåre Sivertsen, Alva Hegdal, Malin Rognes, Gabriel Matos
40 Hvordan bli kvitt Jehovas vitner Børge Tiller Jensen
41 Hvilken sminke liker du? Sunniva Amalie Strand
42 Hjemme alene Ida Mjøsund, Emilie Storler, Vilde Nordseth, Karoline Tronsaune
43 Hesten & Lea Aurora Asbøll, Maja Strøm-Johansen, Oline Johansen-Hammer,
Alexander Fesshaye Mahari
44 Heisen Anna Wie Moen, Hedda Fjerdingøy, Julie Dybwad, Siri Hammer Gjevik
45 Forfulgt Elias Kolvik
46 Firbent hverdag Iver Pettersen Strøm, Mia Eliassen, Mia Opphaug, John Filip Hassel
47 Ensomhet Maren Emilie Samdal
48 En jernvaremann Gea Kjøl Eggen, Iris Olsen, Teodora Burgic, Leen BouYahya
49 En dårlig dag Sunniva Nordvik
50 Døden i kjelleren Kristoffer Gangstad Rygg, Ingunn Beitland, Elida Sofie Bæverfjord, Julie Baar
51 Dikt Thomas Maxim Haagensli
52 Det som rører hjertet Hedda Lind, Mostafa Sharifi, David Gaden, Emilie Høydal
53 Dansen Sander Bollandsås
54 Dancehall - En livsstil fra Jamaica Elise Marie Hals, Regine Gangstad Riksheim, Sandrine Røros Kirkvoll
55 Bassenget Julie I. Ustad, Elise A. Mikkelborg
56 Nature's Call Scott Johnny Helgemo Aune

 

 

 

Premiesponsor
Award sponsor

 


Til topps

  Partners:  
  Trondheim kino as