English version Utskriftsvennlig  
   
 
Minimalen 2025
 
Hjem

Minimalen 2024
» Katalog 2024 (pdf)
Visningsskjema 2024
Prisvinnere 2024
 
Konkurranser & juryer
• INT: Internasjonal konkurranse
• NOR: Nordisk konkurranse
• Multiplié Dansefilm
• Nordenfjeldsk studentkonk.

• Ettminuttsfilm

Spesialprogram
• Fokus: Hlynur Pálmason
• Machinima - spillgrafikk-film
Ugly Animation
• Prosjektor filmproduksjon
• Norwegian Offspring
• Skrekk: Ramaskrik presenterer
 
Kunnskap & bransje
• Short Film Studies Symposium
• Nordic Shorts Expo
• Kortfilmkonventet
Barn og unge
• Barnimalen
• Ung
• Ettminuttsfilm Ung
Tilstelninger
• Åpningsforestilling
• Festivalklubb
• Prisutdeling og visning

 

Frivillige søkes

Billetter

Kart

Aktuelt

Om Minimalen

Neste filmpåmelding

Partner & sponsor


Nettverksmedlemskap:
ISFC
Nordic-Baltic Shorts Network
Foreningen norske filmfestivaler
   
Minimalen på Facebook Minimalen på Twitter Minimalen på Instagram Minimalen på TikTok Minimalen på Vimeo Minimalen på Flickr
Twitter-oppdateringer nå

 

Arkiv

Katalogarkiv (Google Drive)

Tidligere festivaler:
  2022 - 2023 - 2024
  2019 - 2020 - 2021
  2016 - 2017 - 2018
  2013 - 2014- 2015
  2010 - 2011 - 2012
  2007 - 2008 - 2009
  2004 - 2005 - 2006
  2001 - 2002 - 2003
  1998 - 1999 - 2000
               1996 - 1997
  1988 til 1995
 
   
 
Den 36. Minimalen Kortfilmfestival
23.-28. januar 2024
» Program 2024   » Last ned katalogen

 

Priser 2024


Internasjonal konkurranse


Beste film - Minimalen-troféet, og 1.000 euro gitt av Minimalen.

• I Promise You Paradise” av Morad Mostafa (EGY)


Hederlig omtale
• Basri & Salma in a Never-Ending Comedy” av Khozy Rizal (IDN)
• Still Life with Woman, Tea and Letter” av Tess Martin (USA; NED)

Jury: Toril Simonsen, Aneta Ozorek og Andreas Fock


Publikumspris Internasjonal konkurranse - 500 euro gitt av Minimalen
• Flores del Otro Patio av Jorge Cadena (CHE, COL)


Internasjonal og Nordisk konkurranse (kombinert pris)

The Raskin Spirit Festival Award
Omfatter begge de to hovedkonkurransene, og velges av festivalteamet.

• Madden av Malin Ingrid Johansson, SWE

Prisen ble etablert for å feire en kompakt, poetisk kortfilm som utnytter sine visuelle og auditive muligheter på en fantasifull måte og har sin egen optimale form.


Nordisk konkurranse


Beste nordiske film - Minimalen-troféet, og 1.000 euro gitt av Det humanistiske fakultet ved NTNU.

• Det finnes ingen naboer her lenger (A Home on Every Floor) av Signe Rosenlund-Hauglid, NOR

Beste norske film - Minimalen-troféet, og 5.000 kroner gitt av Minimalen

• Synets vekt (The Weight of Sight) av Truls Krane Meby, NOR

Beste nordiske fiksjonsfilm

• Madden av Malin Ingrid Johansson, SWE

Beste nordiske animasjonsfilm

• Blush - An Extraordinary Voyage av Iiti Yli-Harja, FIN

Beste nordiske kunstfilm

• Strangers in The Dark av Jenni Pystynen og Perttu Inkilä, FIN

Hederlig omtale
• En undersøgelse af empati (A Study of Empathy) av Hilke Rönnfeldt, DNK
• Valerija av Sara Jurinčić (DNK; HRV)

Jury: Sarah Dombrink, Kelly Lui og Marit Bakken

Beste forfilm
Vinneren vises som forfilm på Trondheim kino i én måned, velges av Trondheim kino

• Mat (Food) av Gabriel Goujon

Den overraskende og tankevekkende fortellingen gjør denne filmen et åpenbart valg i årets konkurranse. Filmen gir oss en glimt av en skremmende framtid, dette er en historie man ikke glemmer så lett.

 


Ettminuttsfilm-konkurranser

Ettminuttsfilm Ung
Publikumspris, 3.000 kroner gitt av Midtnorsk Filmsenter

• BOLLYWOOD 2 av Nils Christian Monsø, Ruben Kleppe Wangberg, Ronald Oviedo, Kjetil Haugen Moen

Ettminuttsfilm (Uten aldersbegrensning)-
Publikumspris, trofeet Den Gyldne Saks 2.0

• 17:12 av Sondre H. Johansen

 


Nordenfjeldsk studentkonkurranse

Beste film

• Allnighter av Simon Moe

Denne filmen legger ut på en ambisiøs reise. På kort tid fortsetter den å bringe nye overraskelser, og minner oss om våre egne studentdager. Juryen har enstemmig falt for kreativiteten filmteamet viser, og moroa de hadde mens de lagde den.

Jury: Thom Palmen, Sindre Aalberg og Helen Komini Knudsen

 


Multiplié dansefilm

Nordisk konkurranse

Beste film - 1.000 euro gitt av DansiT

• Noora av Anna Kekkonen, FIN

Hederlig omtale

• In the Same Boat (Samassa veneessä) av Mervi Junkkonen og Mia Malviniemi, FIN

 

Internasjonal konkurranse

Beste film - 1.000 euro gitt av DansiT

• Foreign Body av Howool Baek

Hederlig omtale

• Isolation av Andrew Margetson, GBR

 

Jury: Karstein Solli, Øystein Moe og Hanna Fauske

 

 

 


Du finner flere juryuttalelser i den engelske versjonen.

Merk: I henhold til festivalkonkurransereglene er festivalen ansvarlig for å dele ut de ovennevnte prisene til regissørene av vinnerfilmene.

Award Sponsors:

 

Awards Sponsors


  Samarbeidspartnere: