English version Utskriftsvennlig  
   
 
Minimalen 2020
 
Hjem

Visningsskjema
» Katalog 2020 (pdf)

 
Konkurranser & juryer
• INT: Internasjonal konkurranse
• NOR: Nordisk konkurranse
• Multiplié Dansefilm
•Nordenfjeldsk studentkonkurranse
• Ettminuttsfilm
 
Spesialprogram
• Johannes Nyholm
• Electric Swan + Third Kind
• Disneys Silly Symphonies
• Ramaskrik presenterer
• Østerriksk avantgarde
• Norsk Filmkunst: Inger Lise Hansen
• Europeiske prisvinnere
• Åpningsforestilling
 
 
Kunnskap & bransje
• Short Film Studies Symposium
• Kortdok.: Filmvisning
• Kortdok.: Panelsamtale
• Nordic Shorts Expo
• Kortfilmkonventet
 
Barn og unge
• Barnimalen
• Ung
• Ettminuttsfilm Ung
 
Tilstelninger
• Møt filmskaperne
• Festivalklubb og andre festligheter
• Prisutdeling og visning
 
 

» Filmpåmelding Minimalen 2021

Billetter

Kart

Aktuelt

Om Minimalen

Neste filmpåmelding

Partner & sponsor


Nettverksmedlemskap:
ISFC
Nordic & Baltic SFF Network
   
Minimalen på Facebook Minimalen på Twitter Minimalen på Vimeo Minimalen på Flickr
Twitter-oppdateringer nå

 

Arkiv
 
Tidligere festivaler:
  2019
  2016 - 2017 - 2018
  2013 - 2014- 2015
  2010 - 2011 - 2012
  2007 - 2008 - 2009
  2004 - 2005 - 2006
  2001 - 2002 - 2003
  1998 - 1999 - 2000
               1996 - 1997
  1988 til 1995
 
   
 

Velkommen til Den 32. Minimalen Kortfilmfestival!

Den 32. Minimalen Kortfilmfestival presenterer over 230 filmer i verdensklasse fra tirsdag 21. til søndag 26. januar 2020 på Nova kinosenter og Cinemateket Trondheim.

Vær blant de første til å se de toneangivende filmene, og feire talentfulle filmskapere fra hele verden. Etterpå kan dere ta en øl sammen på festivalklubben. Velkommen til årets filmfest!

» Visningsskjema 2020  
   

 



Minimalen 2020

• INT: Internasjonal konkurranse
(6 program med 38 filmer fra hele verden utenfor Norden)

• NOR: Nordisk konkurranse
(6 program med 44 filmer fra Norge, Sverige, Danmark, Finland og Island)

• Multiplié dansefilm
Internasjonal konkurranse presentert av DansiT, med den slagkraftige kombinasjonen dans og film.

• Ettminuttsfilm
(1 program med mer enn 50 filmer fra Norge i to konkurransekategorier)

• Europeiske prisvinnere
(3 program med 14 filmer fra Europa)

Barn og unge
Barnimalen leverer film for små og mellomstore fra første trinn i barneskolen til ut videregående skole. (4 program)

• Åpningsforestilling & -fest
Festforestilling med nye regionale filmer i samarbeid med Midtnorsk Filmsenter og smakebiter fra Den 32. Minimalen, fulgt av åpningsfest.

• Short Film Studies Symposium
To klassiske kortfilmer gjennomgås for å se hvordan de fungerer, med kommentarer fra filmskaperne. En skikkelig vitamininnsprøyting for enhver som ønsker å forstå og lage kortfilm.

• Nordenfjeldsk studentkonkurranse
Studenter fra film-, TV- og animasjonsutdanninger nord for Dovre kjemper om tittelen Beste studentfilm 2019.

• Bransje: Nordic Shorts Expo
Tre dager hvor filmskapere kan møte innkjøpere, distributører og representanter fra store internasjonale festivaler i en avslappet ramme.

 

• Johannes Nyholm
Møt en av de mest originale og spennende skandinaviske filmskaperne i sin generasjon i Masterclass, og nyt filmene - animasjon, fiksjon, musikkvideo, kort- og langfilm. (4 program)

• Electric Swan + Third Kind
To mellomlengdefilmer, begge med manus av Konstantina Kotzamani: Den ene et surrealistisk mikro-portrett av Buenos Aires, den andre en dystopisk sci-fi av det dypsindige slaget.

• Disneys Silly Symphonies
Et utvalg av Disneys tidlige mesterverk, som regnes som milepæler i filmhistorien. Med musikken i en sentral rolle, og i levende farger!

• Ramaskrik presenterer
Skrekkfilm i det korte formatet, utvalgt av landets ledende skremselskuratorer. Gru deg!

• Østerriksk avantgarde
Ledet av Sixpackfilm følger vi framveksten av en moderne, eksperimentell filmkunst uten sidestykke over en periode på femti år. (2 program)

• Norsk Filmkunst: Inger Lise Hansen
Utforskingen av norsk filmkunsts historie går videre, og stanser denne gang opp ved en kunstner som hører til i en tradisjon av eksperimentell film som unngår både mainstreamfilmens narrative former og dokumentarens objektivitet.

• Bransje: Kortdokumentar
I samarbeid med Midtnorsk Filmsenter retter vi blikket mot et format som anerkjente internasjonale mediehus nå satser stort på. En visning av de beste, fulgt av en panelsamtale. Åpent for alle. (2 program)

• Bransje: Kortfilmkonventet 2020
Det femte Kortfilmkonventet arrangeres på Nova onsdag 22. og torsdag 23. januar. Offisielt program og påmelding her>

 

 


Billetter 2020

• Festivalpass
Gir tilgang til alle programmene og tilstelningene *.

Normalpris: kr 450
Student: kr 300

Kjøp nå på Hoopla:

Tilgjengelig på Nova kinosenter under festivalen.
Merk: Studentbevis må forevises ved henting av pass av kategorien 'Student'.

• Klippekort (5 klipp): kr 250
Tilgang til 5 programmer (hvert program er ca 90 minutter med kortfilm).
Tilgjengelig på Nova kinosenter under festivalen.

• Enkeltbillett: kr 100
Tilgang til ett program (ca 90 minutter med kortfilm).
Visninger på Nova: Kjøp på stedet, eller her >
Visninger pål Cinemateket: Kjøp på stedet, eller her >

 

* Forutsatt ledig plass i salen, ta ut billett for å være sikret plass.

Spørsmål rettes til Minimalen: eli@minimalen.com


Forestillinger 2020

  TIRSDAG 21. JANUAR                  
18:00 Åpningsforestilling Nova 1
20:00 Åpningsfest Bror
     
  ONSDAG 22. JANUAR                  
10:00 Ung 1 (8.-10. trinn) Nova 2 10:00 - 15:00 Kortfilmkonventet Nova 3
15:00 NOR 1 Nova 2 15:00 Johannes Nyholm 2: Kortfilm Nova 3
17:00 Johannes Nyholm 1: Masterclass Nova 2
19:00 NOR 2 Nova 2
21:00 Electric Swan + Third Kind Nova 2 21:00 Møt filmskaperne NOR 1-2 Cine.bar
22:00 Festivalklubb Cine.bar
     
  TORSDAG 23. JANUAR                  
10:00 Barnimalen 1 (1.-4. trinn) Nova 1 09:00 - 17:00 Kortfilmkonventet Nova 3
12:00 Barnimalen 2 (5.-7. trinn) Nova 1
15:00 INT 1 Nova 2
17:00 NOR 3 Nova 2
19:00 NOR 4 Nova 2 19:00 Johannes Nyholm 3: Koko-di Koko-da Cine.
21:00 INT 2 Nova 2 21:00 Johannes Nyholm 4: Kjempen Cine. 21:00 Møt filmskaperne NOR 3-4 Cine.bar
22:00 Festivalklubb Cine.bar
     
  FREDAG 24. JANUAR                  
10:00 Ung 2 (VGS) Nova 1 10:00 Kortdok.: Filmvisning Nova 3
12:00 Ettminuttsfilm Nova 1 12:00 Kortdok.: Panelsamtale Nova 3
15:00 INT 3 Nova 2 15:00 Nordenfjeldsk studentkonkurranse Nova 3
17:00 NOR 5 Nova 2 17:00 Short Film Studies Symposium Cine.
19:00 NOR 6 Nova 2 19:00 Østerriksk avantgarde 1: Fem tiår Cine.
21:00 INT 4 Nova 2 21:00 Europeiske prisvinnere 1 Cine. 21:00 Møt filmskaperne NOR 5-6 Cine.bar
23:00 Ramaskrik presenterer Cine. 22:00 Festivalklubb Cine.bar
           
  LØRDAG 25. JANUAR                  
13:00 Norsk filmkunst:
Inger Lise Hansen
Nova 2 13:00 INT 1 Cine.
15:00 INT 5 Nova 2 15:00 INT 2 Cine.
17:00 Disneys Silly Symphonies Nova 2 17:00 INT 3 Cine.
19:00 INT 6 Nova 2 19:00 Østerriksk avantgarde 2: Nå Cine.
21:00 Europeiske prisvinnere 2 Nova 2 21:00 Fest  
           
  SØNDAG 26. JANUAR                  
12:00 Johannes Nyholm 2: Kortfilm Nova 2 13:00 INT 4 Cine.
15:00 Prisutdeling og visning Nova 2 15:00 INT 5 Cine.
18:00 Multiplié Dansefilm Nova 2 17:00 INT 6 Cine.
20:00 Europeiske prisvinnere 3 Nova 2 19:00 Kortdok.: Filmvisning Cine. 20:00 Festivalklubb Cine.bar

 

 

 

Til topps
  Samarbeidspartnere:  
  Trondheim kino as